Ansat på Ortopædkirurgisk sengeafdeling
Informationer om relevante emner som nyansat på ortopædkirurgisk sengeafdeling kan du finde i nedenstående introduktionsmappe.Klik her for at hente Introduktions- og velkomstmappen.
Ansatte på sengeafdelingen
"Ortopædkirurgisk sengeafdeling er et spændende sted at arbejde. Der sker hele tiden udvikling, og alle dage er forskellige - vi får ansvar og lov til at udvikle os. Vi har stor indflydelse på vores arbejdsplaner, så også fritiden kan fungere. Der er en positiv stemning, og du får nogle dejlig engagerede kolleger". Birgit H. Bonde, Sygeplejerske
"Efter 21 år i afdelingen finder jeg fortsat masser af udfordringer i det daglige arbejde. Det er et spændende speciale i stadig udvikling, der er mange patientkategorier og ikke ét forløb er det samme. Vores hverdag er travl, uforudselig - stemningen kolleger imellem er positiv og samarbejde samt hjælpsomheden er helt i top. Som sygehjælper får jeg rig mulighed for at arbejde selvstændigt, udnytte og udbygge mine kompetencer".
Turid Langgaard, Sygehjælper
"Gennem sygeplejeuddannelsen var kirurgien mit interesseområde, men jeg havde ikke oplevet ortopædkirurgi, inden jeg blev ansat på ortopædkirurgisk sengeafdeling. Mine forventninger til afdelingen er blevet indfriet. Der er mange spændende områder at beskæftige sig med - både indenfor planlagte og akutte operationer. Så udfordringerne er mangfoldige! Som nyuddannet sygeplejerske har der været mange ting at skulle lære, men alle har været utrolige gode til at lære fra sig og introducere mig til nye ting".
Margit S. Eriksen, Sygeplejerske
Sidst redigeret
29-10-2009
af Helle Guldager Aaskoven




