Formålet med denne gruppe er, at du som pårørende kan få støtte og vejledning af de 2 sygeplejersker, og ikke mindst de andre pårørende, som deltager.
Vi ved, at man som pårørende kan have mange spørgsmål, bekymringer og tanker, som kan være svære at få svar på. Mange savner ligestillede at tale med. Som pårørende er det vigtigt at passe på sig selv. Det er helt naturligt at føle frygt, sorg og vrede.
At blive kronisk syg er ofte en stor omvæltning for hele familien, ikke mindst for den nyresyge.
Det kan få indflydelse på den nyresyges aktivitetsniveau, f.eks.:
Øget træthed
Nedsat hukommelse
Nedsat arbejdsevne
Ændre boligsituationen
Økonomi
Feriemuligheder
Sexliv
Kost
Væske restriktion
Medicin
Etc.
Vær opmærksom på
Klinikken indkalder til et pårørendemøde 3-4 gange årligt. Her kan vi tale om løst og fast, om de overvejelser og udfordringer, som I oplever i dagligdagen.
Ved møderne kan vi evt. supplere med undervisning i emner, der relaterer sig til at være kronisk nyresyg og pårørende.
Møderne er også tænkt som et sted, hvor det sociale samvær imellem jer pårørende er i højsædet.
Til hvert pårørendemøde bliver der udleveret en indbydelse til patienten ca. en måned før mødet.
Gruppen mødes i et lokale her på hospitalet, hvor vi er vært ved en kop kaffe.
Som sygeplejersker har vi tavshedspligt. Vi forventer også, at I overholder tavshedspligten overfor jeres pårørende, så der kun tales generelt og ikke nævnes navne.
Direkte link til denne side: www.horsens.rm.dk/682059
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.