Undersøgelsen udføres med en kikkert, der føres ind i endetarmen.
Forbered dig til undersøgelsen
Det er vigtigt, at den nederste del af tarmen er tom og ren, for at slimhinden kan ses. Derfor er det nødvendigt at udrense endetarmen.
Du skal tage det lille klysma, som du har fået udleveret i klinikken ca. ½-1 time før undersøgelsen. Du skal holde på klysmaet, så længe du kan, men forvente, at du får afføringstrang efter cirka 5 minutter.
Til at udrense tarmen skal du købe et klysma Toilax eller Glyktyl på apoteket. Klysmaet kan købes i håndkøb. Du skal tage klysmaet et par timer før, du skal møde til undersøgelsen. Du skal holde på klysmaet så længe, du kan, men forvente, at du får afføringstrang efter cirka 5 minutter.
På undersøgelsesdagen
Du må spise og drikke, hvad du ønsker. Du skal ikke faste.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen udføres med en kikkert, der føres ind i endetarmen.
Der bliver pustet luft op i tarmen under undersøgelsen og det kan føles ubehageligt. Ved undersøgelsen ses endetarmens slimhinde. Der kan tages vævsprøver af slimhinden ved undersøgelsen, det er smertefrit.
Risici og bivirkninger
Der er vanligvis ingen gener efter undersøgelsen. Hvis der er taget prøver fra din slimhinde, kan der efterfølgende være lidt blødning og smerter.
Efter undersøgelsen
Inden du forlader afdelingen, bliver du orienteret om resultatet af undersøgelsen.
Er der taget vævsprøver, vil der være 1-2 ugers ventetid, inden der foreligger svar.
Mere information
Hvis der opstår problemer, eller du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Kirurgisk Sengeafsnit det første døgn efter udskrivelsen. Derefter skal du kontakte din egen læge.
Kontakt
Du kan altid kontakte os
Hvis du bliver forhindret Hvis du ikke kan komme til den tid, vi har givet dig, så ring til os hurtigst muligt på telefon 78 42 73 16 på hverdage mellem kl. 10.00 og 12.00, så vi kan tilbyde tiden til en anden patient
Har du praktiske spørgsmål Forud for din operation eller behandling, kan du ligeledes kontakte os på telefon 78 42 73 16 på hverdage mellem kl. 10.00 og 12.00.
Har du spørgsmål efter din operation eller behandling Efter udskrivelsen kan du kontakte Kirurgisk Sengeafsnit 2 på telefon 78 42 62 76.
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.horsens.rm.dk/843468
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.