Ultralydsvejledt prøvetagning af væv fra et organ i bughulen (nålebiopsi)
Gå direkte til:
Ultralydsvejledt prøvetagning af væv fra et organ i bughulen (nålebiopsi)
Ultralydsscanning er en undersøgelse, som anvender lydbølger til fremstilling af billeder. Når lydbølgerne rammer kroppens væv, returneres de til scanneren og omdannes til billeder af dine organer. Lydbølgerne kan hverken høres eller føles og de er uskadelige.
Vævsprøven tages, fordi vi vil undersøge vævets mikroskopiske sammensætning, med henblik på om det kan give en forklaring på dine symptomer.
For at vi kan tage prøven fra det bedst egnede sted, foregår det mens vi ultralydsscanner dig.
Forbered dig til undersøgelsen
Er du i behandling med blodfortyndende medicin, kan det være nødvendigt med specielle forholdsregler. Ofte skal du pausere medicinen.
Du blive nærmere informeret om dette.
På undersøgelsesdagen
Du må ikke spise 4 timer og drikke i 2 timer før vævsprøven.
Hvis du skal indlægges, skal du tage din medicin med på hospitalet i original indpakning. Det gælder både, hvis du skal indlægges og har fået et indkaldelsesbrev fra hospitalet, og hvis du bliver indlagt af din praktiserende læge. En pårørende kan eventuelt komme med din medicin.
Får du medicin dosispakket fra apoteket, skal du også tage den med i original indpakning.
Når du møder ind til operation, bedes du scanne dig ind og tage plads i venteværelset til personalet kommer og henter dig. De vil vise dig til rette og gøre dig klar.
Da der kan være ventetid fra mødetidspunktet til operationen, er det en god idé at medbringe læsestof eller lignende.
Om undersøgelsen
Af hensyn til den højest mulige sikkerhed under indgrebet er det nødvendigt, at
du skal kunne ligge stille, mens vævsprøven udtages.
du skal kunne holde vejret kortvarigt.
du skal evt. kunne ligge på maven.
du skal evt. kunne ligge med din ene arm over hovedet i nogle minutter.
Undersøgelsen varer ca. ½-1 time, mens du ligger i din seng, og foregår på følgende måde:
Ved hjælp af ultralyd finder lægen det sted, hvor prøven skal tages.
Inden vi giver dig lokalbedøvelse, bliver din hud renset med sprit.
Herefter får du en indsprøjtning med lokalbedøvelse i vævet over stedet. Det spænder lidt i huden og kan føles lettere ubehageligt.
Gennem et lille snit i huden tager lægen vævsprøven ud med en tynd nål.
Du kan mærke, at lægen rører huden, og når prøven tages, kan det ganske kortvarigt give en smertefornemmelse, trods lokalbedøvelsen.
Risici og bivirkninger
Hvis du bliver utilpas og får kraftige mavesmerter, høj feber eller influenzalignende symptomer, som tegn på blødning eller udsivning af galdevæske i bughulen indenfor de første 24 timer efter du er kommet hjem, skal du kontakte Kirurgisk Sengeafsnit 1.
Kommer symptomerne først efter 24 timer, skal du kontakte din egen læge eller vagtlægen. Fortæl lægen, at du har fået lavet en vævsprøve.
Efter undersøgelsen
Du kan få ondt omkring det sted, hvorfra vi har taget prøven. Smerten føles ofte kraftigst, når du trækker vejret. Det skyldes nervepåvirkning og er ikke alvorligt.
Der vil altid være en lille risiko for, at det kan bløde efter en vævsprøve, derfor bliver du observeret på Forberedelse og Opvågning i den første time efter indgrebet, hvor sygeplejersker jævnligt måler din puls og dit blodtryk.
Du vil enten forblive i Forberedelse og Opvågning eller blive flyttet til Kirurgisk Sengeafsnit 1, hvor du fortsat vil få målt blodtryk og puls hver halve time i yderligere 3 timer.
Du skal forblive liggende i din seng under hele observationsperioden, dvs. i 4 timer.
Du skal være forberedt på at blive udskrevet i løbet af eftermiddagen/aftenen, men overnatning kan blive aktuel.
Har du det godt, vil lægen udskrive dig om aftenen på undersøgelsesdagen, hvis:
Du kan være sammen med en voksen person til næste morgen.
Du holder dig i ro i 24 timer efter vævsprøven er taget.
Du må ikke selv køre bil og skal derfor sørge for at arrangere hjemtransport fra hospitalet.
Videre forløb
Vi kan desværre ikke give dig resultatet af vævsprøven med det samme.
Vi sender prøven til undersøgelse på et laboratorium (Patologisk Institut).
Det kan tage op til 10 dage at undersøge prøven, men hyppigst foreligger svaret indenfor 1 uge.
Du bliver indkaldt til svar i Kirurgisk Klinik.
Mere information
Hvis der opstår problemer, eller du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Kirurgisk Sengeafsnit det første døgn efter udskrivelsen. Derefter skal du kontakte din egen læge.
Kontakt
Du kan altid kontakte os
Hvis du bliver forhindret Hvis du ikke kan komme til den tid, vi har givet dig, så ring til os hurtigst muligt på telefon 78 42 73 16 på hverdage mellem kl. 10.00 og 12.00, så vi kan tilbyde tiden til en anden patient
Har du praktiske spørgsmål Forud for din operation eller behandling, kan du ligeledes kontakte os på telefon 78 42 73 16 på hverdage mellem kl. 10.00 og 12.00.
Har du spørgsmål efter din operation eller behandling Efter udskrivelsen kan du kontakte Kirurgisk Sengeafsnit 2 på telefon 78 42 62 76.
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.horsens.rm.dk/840363
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.