MR-scanning er en undersøgelse, som foregår i et kraftigt magnetfelt.
Gå direkte til:
MR-skanning af tyndtarm uden blodprøve
Ved hjælp af radiobølger og en antenne som opfanger signaler, dannes der billeder i en computer.
Forbered dig til undersøgelsen
Du må ikke spise og drikke i 6 timer før din tid i indkaldelsesbrevet. Du må tage din daglige medicin med en lille smule vand. Når du møder får du udleveret sveskejuice, HUSK og vand, som skal indtages over de næste 3 timer.
Ring til afdelingen på tlf. 78 42 58 42 og aftal, hvornår du henter sveskejuice og HUSK på Røntgen og Skanning, samt hvornår det skal indtages.
Er gravid
Har klaustrofobi
Har pacemaker eller er kommet i tanke om andre implantater, som du ikke har oplyst til den henvisende læge
Er blevet opereret inden for de sidste 6 uger
Har en blodsukkermåler, så kan vi evt. koordinere skanningstidspunktet med skift af måleren
Giv MR personalet besked om tidligere operationer, hvor der er indsat metal eller andet materiale, samt om der er metalrester i kroppen efter ulykker.
Hvis du mener, du har behov for beroligende eller smertestillende medicin, skal du aftale dette med din egen læge eller den læge der har henvist dig. Det er en lang undersøgelse og lejet er hårdt, så det er vigtigt, at du kan ligge uden smerter så længe.
På undersøgelsesdagen
Du bedes medbringe dit gule sundhedskort. Det bruger vi, når vi registrerer din ankomst.
Fjern eventuelt høreapparat, hårspænder/nåle, tandproteser, paryk, nøgler, mønter, lighter, ur, smykker, blodsukkermåler og alle former for magnetkort. Fjern venligst det, du kan, inden du møder op til skanningen.
Du skal sætte 4 timer af til undersøgelsen – 3 timer til indtagelse af sveskejuice, HUSK og vand, og ca. 1 time til selve undersøgelsen.
Om undersøgelsen
Du skal ligge på et leje som kører ind i en rørformet magnet. Skanningen består af sekvenser af 10 sekunder – 5 minutters varighed. I disse sekvenser opstår kraftige bankelyde. Vi giver dig derfor høreværn med musik og ørepropper. Det er forskelligt, om du skal trække vejret eller holde vejret, dette gøres efter radiografens anvisninger.
Det er vigtigt, at du kan ligge stille i den tid en sekvens varer. Personalet kan i de korte pauser mellem sekvenserne orientere dig om længden af næste sekvens. Det er muligt at kontakte personalet under hele undersøgelsen.
Vi skal give dig kontrast og tarmafslappende medicin (Buscopan) i en blodåre. Undersøgelsen vil derfor starte med at radiografen anlægger et tyndt plastikrør i en blodåre i armen på dig.
Buscopan
Buscopan kan i ganske få tilfælde give hjertebanken og kortvarige synsforstyrrelser. Har du grøn stær (glaukom) eller nylig akut hjertesygdom, må du ikke få Buscopan. Ring da venligst på tlf. 78 42 58 42.
Risici og bivirkninger
Buscopan kan give synsforstyrrelser og hjertebanken. Det fortager sig typisk i løbet af ca. 30 minutter. Hvis du får det, må du ikke køre bil, før det har fortaget sig.
Du får svar på undersøgelsen hos den læge eller afdeling, der har henvist dig.
Kontakt
Giv besked hvis du ikke kan komme
Hvis du ikke kan komme til den tid, vi har givet dig, så ring til os hurtigst muligt på telefon 78 42 58 42 mandag til fredag fra kl. 8.00 – 12.00, så vi kan tilbyde tiden til en anden patient.
Du har også mulighed for at sende en mail til os via digital post: Send sikker mail
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.horsens.rm.dk/1495812
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.