Øjenundersøgelsen tager kun få minutter. Den er ikke ubehagelig for barnet og kan udføres, mens barnet sover. Forældrene kan være til stede under undersøgelsen.
Vær opmærksom på
Synet er en vigtig sans for barnets udvikling. I Danmark fødes cirka 30 børn om året med grå stær. Grå stær er en uklarhed i øjets linse og kan sidde enten i det ene øje eller i begge øjne. Har man medfødt grå stær, er det vigtigt, at barnet opereres tidligt, da synet ellers aldrig udvikles ordentligt. De fleste børn, der opereres for medfødt grå stær tidligt nok i livet, vil få et godt syn som voksne. Alle nyfødte tilbydes derfor en undersøgelse for medfødt grå stær.
Om undersøgelsen
Hvis du/I føder ambulant, dvs. går direkte hjem efter fødslen, udføres undersøgelsen på Fødeafsnittet inden udskrivelse. Skal du/I indlægges på Afsnit for Mor og Barn, vil undersøgelsen blive udført der.
Hos nogle ganske få børn vil det ikke være muligt at gennemføre undersøgelsen, eksempelvis fordi pupillerne kan være meget små hos nogle nyfødte. Hvis det ikke er muligt at gennemføre undersøgelsen hos dit/jeres barn, tjekker egen læge også for medfødt grå stær ved 5-ugers-undersøgelsen.
Undersøgelsen foregår ved, at man lyser på øjnene igennem barnets pupil med en særlig lygte, hvor man samtidig kan se, hvor godt lyset trænger ind i øjet. Når lyset fra lygten rammer nethinden på indersiden af øjet, vil nethinden tilbagekaste et rød-orange skær. De fleste kender sikkert det rød-orange skær fra blitzbilleder taget med et gammeldags kamera fra før rød-øje-reduktionen på de moderne digitalkameraer. Har barnet medfødt grå stær, blokeres lyset af den uklare linse. I stedet for den rød-orange refleks vil pupillen se hvid, grå eller sort ud.
Undersøgelsen er ufarlig for barnet.
Efter undersøgelsen
Hvis dit/jeres barn har en normal rød-orange refleks ved undersøgelsen, skal barnet ikke undersøges yderligere.
Hvis man ikke kan finde en normal rød-orange refleks, bliver barnet henvist til øjenlæge. Øjenlægen laver en grundig undersøgelse af barnets øjne for at undersøge, om øjnene er normale. Hvis barnets øjne ikke er normale, vil I blive tilbudt relevant behandling.
Mere information
Når barnet er 2 måneder gammelt, bør du/I kunne have en god øjenkontakt med barnet. Hvis du/I har svært ved at få øjenkontakt med barnet, når det er 2 måneder gammelt, bør barnet undersøges hos øjenlæge.
Børn, der skeler efter 3 måneders-alderen, bør også undersøges hos øjenlæge. De første tre levemåneder kan barnet godt skele, indtil det har lært at styre øjenmusklerne.
Hvis du/I opdager, at barnet har en hvid eller grå pupil, er det vigtigt, at barnet bliver undersøgt hurtigst muligt hos en øjenlæge.
Kontakt
Sådan kontakter du os
Fødeafsnittet
Strandpromenaden 35D 8700 Horsens
Ændring af tider
Fødeafdelingens sekretær: Alle hverdage kl. 10.00-12.00 på tlf. 7842 6460
Ikke-akutte spørgsmål
Jordmoderrådgivningen: Alle hverdage kl. 8.00-9.30 på tlf. 7842 6470
Akutte spørgsmål og fødsel
Fødeafsnittet: Tlf. 78 42 99 03
Før graviditetsuge 20: Praktiserende læge eller lægevagten
Følges du i Kendt Jordemoderordning, skal du ringe til det vagttlf.nr. som du har fået udleveret af din konsultationsjordemoder.
Gå direkte til:
Direkte link til denne side: www.horsens.rm.dk/1675867
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.